(Ne)snesitelná kritičnost

3. května 2017 v 22:46 | Dragilia |  Knihožralok
Ve facebookové skupině Knižní blogeři došlo k další "válce", která skončila nuceným odejitím dvou členů. Jablkem sporu se - nepřekvapivě - stala kritika, která se (ne)smí snášet na book blogerovu hlavu.

V debatě zazněly mimo jiné námitky, že mnoho takových blogů vedou náctileté slečny, takže tvrdé odsudky jejich výkonů nejsou na místě. A právě na tohle tvrzení bych chtěla navázat.Je pravda, že by bylo vhodné vše posuzovat v určitém kontextu. Pochopitelně budu mít trochu jiné nároky na třináctiletou blogerku a na čtyřicetiletého profesionálního recenzenta. Ale zase si nemyslím, že zabalit "malé ubohé náctileté" do vatového hnízdečka a nepustit k nim žádnou kritiku by bylo pravé ořechové. A to jak vůči nim, tak vůči světu.

Kdyby nic jiného, tenhle přístup se zakládá na předpokladu, že sice jsou neschopní, ale abychom je neranili, tak jim to nebudeme říkat. Což by mi na jejich místě přišlo urážlivější než obecná kritika nešvarů blogové scény. Vždyť i náctiletý může být tak nápaditý a svědomitý, že i mnohé starší strčí do kapsy. Tak proč ho automaticky "chránit" před zlými kritiky, kteří mu mohou pomoci se posunout ještě dál?

A kde nastavit tu linii, od které je člověk dostatečně "zralý" na to, aby se jeho okolí přestalo tvářit, že jeho hlavonožci jsou uměleckým ztvárněním člověka? V patnácti? V osmnácti? A nebude to vlastně hrozně kruté? Do určitého data ho budeme držet v umělé bublince plné poplácávání po zádech a pak najednou bum - vítejte v krutém světě kritiky a negace?

Ano, mladá dívka si jistě zaslouží trochu ohledů. Měly by se projevit minimálně ve volbě kritikových slov. Ale nechávat ji jen kvůli věku ve sladké nevědomosti a utvrzovat ji v přesvědčení, že vše dělá naprosto skvěle, podle mě není fér - ani vůči ní. Jak se má pak zlepšovat? A chyby, které ve třinácti lze snadno omluvit mládím a nezkušeností, tak klidně mohou přetrvat do třiceti. I déle. Protože jí prostě na ně nikdy nikdo neupozorní. (A nebo upororní, ale ona - utvrzená roky chválení - kritiku prostě smete ze stolu.)

Velmi jsem se tedy podivila, když jednu z vln facebookového odporu vyvolal i sdílený článek od naklatelství Gorgona. Vyjadřoval se k tomu, že ne všichni webzinoví recenzenti a blogeři odvádějí dostatečně dobrou práci. A proto si tedy Gorgona hodlá pro příště vybírat, komu recenzní výtisk pošle a komu ne.

V článku byly jmenovány různé nešvary - od "recenze" v podobě anotace s přidanou větičkou, po nadhodnocování procent ve snaze podrbat ego nakladateli. Nikde ale nebyla uvedena žádná jména. Nikdo nebyl násilně vytažen na pranýř a veřejně zlynčován ve jménu "vyššího dobra". Přesto jsem z příspěvků mnoha lidí pochopila, že ho berou jako útok na svou osobu.

Za sebe přitom mohu říci, že mám kritiku podanou obecným způsobem asi nejraději. Odpadá totiž prvotní nabručení stylu já-se-s-tím-tak-mažu-a-ty-mi-to-teď-haníš a mohu se rovnou pustit do analýzy jmenovaných prohřešků. Dělám je taky? Jak se jich zbavit? Je to vůbec chyba? Nebo se to jen nelíbí autorovi článku?

Výčty "takhle to raději nedělejte" mi prostě umožní se poučit z vlastních i cizích chyb, aniž by na mě bylo přímo ukázáno prstem. Co víc si přát?

Na záveř bych (lehce provokativně) přidala drobnou radu mojí maminky:

Nikdy to nechápej jako útok na sebe.
Možná to tak nemyslí.
A jestli myslí, nejvíc ho nakrkneš, když si to nevezmeš osobne.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Antea Antea | Web | 6. května 2017 v 13:45 | Reagovat

Ve skupině jsem členem, ale tuhle aférku jsem nezaznamenala. Osobně s kritikou souhlasím. Když chce být náctiletý blogerem, už je schopný posoudit do čeho se pouští. Vidí i vlny kritiky, které se na blogery snáší a nemůže očekávat žádné zvláštní ohledy.
Článek od nakladatelství jsem četla a souhlasím s ním. Na jednu stranu mě to částečně uráží, protože si myslím, že píšu kvalitní recenze, ale na to sedí rada Tvojí maminky, proč si to beru osobně, když, jak jsem přesvědčená, se mě to vlastně netýká... :-D
Osobně jsem častokrát byla nepříjemně překvapená, ba přímo šokovaná jaké shit recenze některým nakladatelstvím stačí a jsem moc ráda, že se proti tomu v Gorgoně rozhodli bojovat :-)

2 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 6. května 2017 v 15:06 | Reagovat

[1]: Přiznávám, že danou situaci ve skupině jsem použila hlavně jako odrazový můstek k vlastním úvahám. Takže je celkem možné, že jsem utekla trochu někam jinam. (Minimálně jsem byla upozorňovaná, že jádro pudla nakonec leželo někde jinde.)

Rozhodnutí Gorgony - ač možná trochu prudce podané - mi přišlo jako dobrý nápad. Jsou-li spolupracující bloggeři pečlivě vybíráni, dostávají tím žadatelé určitou zpětnou vazbu. Případně motivaci ke zlepšování. :-)

Svým způsobem chápu, že člověka mrzí, když se snaží dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a pak si přečte prohlášení "blogeři dělají to a to". Zvláště, když se jedná o nešvar, kterého se dávno zbavil, či ho nikdy nedělal. Ale blogosféra je prostě obrovská. A pár blogů tak není statisticky významná veličina. :-D

3 black-anchor black-anchor | E-mail | 6. května 2017 v 17:35 | Reagovat

Já tě chápu, taky nesnáším mazání medu kolem pusy, ale podle mě je opravdu rozdíl, když napíšeš konkrétní osobě:"hele, je fajn, že se snažíš, ale příliš používáš vycpávková slova, o knize jsi neřekla tohle a tohle, snaž se mluvit plynuleji..." a když do skupiny 4 tisíců lidí napíšeš "koukněte na tuhle, ta je hrozná". To danou osobu taky nikam neposune, naopak si myslím, že ji to spíše demotivuje.
Já ale hlavně nesouhlasím s tímhle veřejným pomlouváním a obhajováním konkrétních osob. To už se z knižních skupin může rovnou stát bulvár.

4 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 6. května 2017 v 17:51 | Reagovat

[3]: Souhlasím s tím, že prohlášení "ta je hrozná" - zvláště před takovým mnnožstvím lidí - zlepšení moc neumožní. Naopak - buď s tím sekne úplně, nebo se naučí veškerou kritiku (pro klid svojí duše) ignorovat.

Když už se kritizuje jinde než od konkrétním příspěvkem, přijde mi vhodnější forma neadresná. Něco jako "Chyby, které blogeři dělají". Protože takový článek je sice méně konkrétní a člověku jistě nedá tolik jako vypíchnutí jeho vlatních chyb... Ale na druhou stranu má potenciál oslovit mnohem více lidí. A pošťouchnout je určitým směrem.

Bulváru také neholduju. A nejen kvůli strachu, abych se na pranýři neocitla taky. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama