Dračí pohádka s dobrým koncem - On-Drakon

27. prosince 2016 v 19:42 | Dragilia |  Filmové upoutávky
Kraj kdysi sužoval drak, kterému lidé obětovávali krásné dívky. Tažené v lodích po jezeře byly za zpěvu obřadní písně nabízeny netvorovi. Až do dne, kdy se jeden mladík odmítl vzdát své vyvolené a draka porazil. Vnuk tohoto Drakobijce pak v den své svatby nechá opět zapět starou píseň - na oslavu vítězství nad obludou. Jaké překvapení, když si pro "nabízenou" nevěstu drak skutečně přiletí...

Jméno: On-Drakon, Dračí princ
Viděná verze: vysíláno 26.12.2016 na Primě

Žánr: Fantasy
Původ: Rusko, 2015
Autoři předlohy: Marina a Sergej Jaščenkovi (odposlechnuto ve filmu)

Režie: Indar Dzhendubae
Scénář: Marina Djačenko, Sergej Djačenko
Herci: Matvej Lykov, Marija Pojezžajeva, Alexandr Lučinin...

Ke shlédnutí: IPrima.cz (nutné vypnout AdBlocker a vyrdžet reklamy)Nebudu se ani snažit vylhat si v tomto případě nějakou objektivitu. Na příběh s podobným koncem jsem totiž čekala snad od chvíle, kdy jsem se začala dívat na pohádky. Přesto jsem přesvědčená, že mé nadšení nepramení pouze ze splněného dětského snu.

Film má nádherně propracovanou vizuální stránku. A to nejen v případě samotného draka. Barevnost, úhly záběrů, kompozice... všechno utváří snovou atmosféru, která dává zapomenout i na šťouravé otázky k ději. (Jako - kde knížecí dcera ztratila většinu svého svatebního oděvu, či proč mělo tolik nalezených šatů přesně její velikost. A poměrně moderní vzhled.)

Velmi povedené bylo i zakomponování stínového divadla - určeného k vyprávění staré legendy. Jak příběh postupuje, dozvídáme se navíc, že využití zrovna tohoto ztvářnění rozhodně nebylo vedeno jen prvoplánovým "že to vypadá hezky".


Velmi pomohl i samotný výběr herců. Miře (v podání Mariji Pojezžavy) jsem naivního snílka, stále ztraceného v pohádkách, s chutí věřila. Příběh navíc (naštěstí) nestaví jen na její hezké tvářičce. Mira je tak - se svým vývojem i hloupými přehmaty - poměrně reálná. Arman (Matvej Lykov) zase oplývá až démonickým charismatem. A přestože Miřině nastávajícímu (dle všeho Alexandru Lučininnovi) nebylo dopřáno příliš prostoru, není nijak těžké pochopit ani jeho motivace.

Za herci nepokulhávalo ani prostředí. Dračí ostrov - tvořený pozůstatky prastarého jedince tohoto druhu - nabízel chvílemi skutečně nádhernou podívanou.Hudba skvěle podtrhávala celkový dojem. Zvláště ta, která byla ponechána v originále. Zde totiž bohužel přichází určitá nelogičnost českého dabingu - do češtiny jsou přezpívany jen některé z písní. Film tak částečně ztrácí svůj celistvý dojem. Mnohem lépe by na mě působila originální verze s titulky, nebo - nebylo-li by zbytí - alespoň přeložení všech písní. Řešení "na půli cety" se mi ale zdá vhodné nejméně.

Samotný děj - přes vyprávění z minulosti - je poměrně přehledný a neztrácela jsem se ani na začátku, který chvílemi skákal v čase. Trochu rozporuplné pocity jsem však měla ze zvířecího společníka Armana. Přestože v příběhu má své důležité momenty, nedokázala jsem se zbavit dojmu, že jinak je tam - tak trochu - navíc. (Což je škoda - máloco dokáže být tak děsivé i roztomilé zároveň.)


V průběhu filmu mi také v hlavě vyvstávaly otázky, které nikde nebyly zodpovězeny. Od "Jak se to zvíře dostalo na ostrov, když je očividně jediné?" po "Proč se v druhé verzi příběhu drak drakobijci vůbec nebránil?"

On -Drakon mi však nabídl takovou podívanou, že jsem případná drobná roztrpčení hodit za hlavu.
Byl to totiž nádherný zážitek.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 modni-hity modni-hity | E-mail | Web | 27. prosince 2016 v 19:53 | Reagovat

krasny blog pozri si aj moj blog prosim dakujem krasne članky píšeš prajem krasne sviatky a vela vela čitatelov

2 ┼Ukyo Vampire┼ ┼Ukyo Vampire┼ | Web | 29. prosince 2016 v 1:02 | Reagovat
3 Van Van | Web | 20. října 2017 v 20:11 | Reagovat

Dračí princ byl objev roku, ne-li přímo desetiletí. Nové pohádky české televize strčil do kapsy levou zadní, a vlastně ukázal, jak může vypadat dokonalá pohádka. Dobře, bylo tam pár chvilek, které mnozí přirovnávají k Modré laguně, motiv Krásky a Zvířete (no a co, to je motiv atraktivní v mnoha podáních), a opravdu se mi líbila i téměř dokonalá hudba, taky skvělý střih, a některé obrazové scény byly úchvatné, jak pohled na dračí ostrov, tak třeba přechod, kdy Arman končí svou existenci a Mira vyplouvá na druhý svatební rituál. Taky se mi líbila Mira samotná, která od frackovité pubertální knížecí dcerky vyrostla v ženu, která přijímá dospěle volbu ženicha, ale v poslední chvíli vítězí její srdce, které miluje draka. Není moc filmů, u kterých po skončení řeknu obdivně, to bylo dokonalý. Dračí princ je jeden z nich.

4 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 24. října 2017 v 20:09 | Reagovat

[3]: Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo z filmu byl nadšený. :-)

Vizuální dojmem se s českými pohádkami nedá vůbec srovnávat. Ale to je asi i tím, že jde o film určený pro kina a ne jen "televizní podívaná".
Příběh a prokreslení postav však obrovské rozpočty nepotřebuje, takže se v tomhle ohledu se nemají čeští tvůrci na co vymlouvat. :-)

Modrou lagunu jsem kdysi viděla a i když tu jisté podobnosti asi jsou... Neřekla bych, že je to na škodu. Použití podobného motivu jako někdo předtím, se tvůrci v dnešní době asi nevyhnou (Ha - hlavní hrdina je člověk! To už tu bylo! :-D), ale vidím velký rozdíl, jestli splácají nepovedenou kopii něčeho úspěšného, nebo si s tématem pohrají svým vlastním způsobem a něčím ho obohatí. A v tomhle případě se jednoznačně přikláním k variantě druhé. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama