Knihovna vs. Pirátská kopie – Kde je rozdíl?

13. září 2016 v 14:21 | Dragilia |  Knihožralok
Díky reakcím na vyjádření nakladatelství Argo se opět rozproudila debata o pirátství. Trochu mě zaráží, jak často se mezi názory objeví tvrzení, že "půjčit si to v knihovně či stáhnout z netu není vlastně rozdíl". Protože minimálně já jich tam pár vidím...  1. Okamžitá dostupnost
Pokud knihovna koupí jeden fyzický výtisk, může danou knihu v jednu chvíli číst jen jediný člověk (pomineme-li neslušné koukání přes rameno). Ostatní zájemci si na ni budou muset počkat. A nebo si dojít koupit vlastní.

Vyvěšené PDF si ale může stáhnout kdokoli a číst je kdykoli. Klidně tak může nastat situace, že si příběh (zkopírovaný z jedné koupené e-knihy) čtou zároveň desítky, stovky či tisíce lidí. Žádné čekání. Žádné puzení zajít raději do knihkupectví.

  1. Trvanlivost
Ať se mi chce, nebo ne, knihu do knihovny musím dříve, či později vrátit. Nebudu jí tedy mít k dispozici napořád. Kvůli každé citaci, projíždění oblíbené pasáže... budu muset vážit další cestu do knihovny. Pokud se mi tedy kniha líbila, mám velmi pádné důvody k jejímu pořízení.

Stažené PDF se mi ale po přečtení samo nesmaže. A pokud nemám plnou paměť, můžu ho skladovat klidně dalších deset let. V elektronické verzi se navíc i lépe hledá... Takže pokud netoužím danou knížku vystavit na poličce (což požaduje i velmi estetický obal), nemám vlastně žádnou motivaci si dojít koupit svojí. (Nebo se snad mýlím?)

  1. Pocity (se kterými můžete a nemusíte souhlasit)
Půjčení či stáhnutí knihy bych přirovnala k využívání cizí věci. V prvním případě se však předem zeptáme vlastníka, dohodneme se s ním na podmínkách a na čase vrácení... Zatímco v druhém si věc prostě vezmeme. A manipulujeme s ní bez jeho vědomí.

Někteří takoví "vypůjčovači" jsou pak navíc nebývale agresivní, pokud je na nevhodnost jejich chování někdo upozorní. Tak se člověk často dozví, že věc by měla být erární a všem dostupná a vlastník je vlastně jen sobecká mrcha, která si ji uzurpuje pro sebe. (Schválně - představte si tuhle situaci... třeba s vidličkou.)

  1. Finanční ohodnocení
(Pokud vím....) Knihovny mají s autory dohodu, podle které jim platí dle frekvence výpůjček jejich knih. Tento příjem sice není nikterak závratný, ale alespoň existuje.

Z elektronické kopie volně dostupné na internetu spisovatel neuvidí ani halíř. Je tedy i pro něj rozdíl, jestli si knihu tisíc lidí půjčí v knihovně, nebo stáhne z internetu.


Z těchto důvodů mi tedy nepřijde nijak pokrytecké nadávat na piráty a zároveň hájit knihovny.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 14. září 2016 v 12:01 | Reagovat

Přesně tak. Když už nemám peníze na to, abych si vytouženou knihu koupila (což já nemám často, protože studuji a momentálně nepracuji), tak aspoň zajdu do té knihovny a půjčím si ji. Pokud mi za to kniha stojí, tak si klidně počkám, až bude k dispozici, nebo si ji rezervuji (těch pár korun za rezervaci ještě nikoho nezabilo). Nemluvě o tom, že číst knížku z masa a kostí (v tomto případě z papíru) je pořád daleko lepší zážitek než mít soubor ve čtečce, ke kterému člověk nemůže přivonět, ohmatat si ho ani nic podobného. A v neposlední řadě je to nekolegiální a sprosté vůči spisovatelům a nakladatelům, kteří jsou tímhletím způsobem okrádáni. Zajímavé, že mnohým lidem nevadí stahovat knihy a pokládají to za normální, ale kdyby měli někomu ukrást jeho vlastnoručně ušité oblečení či vypěstované jídlo, tak by do toho nešli. Přitom princip je to podobný.

2 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 15. září 2016 v 15:33 | Reagovat

[1]: Mám to podobně. Navíc (minimálně v mém případě) má čekání na knížky jednu nepopiratelnou výhodu - alespoň lidi vědí, jaký dárek by mě potěšil. :-D

Příběhů, které stojí za přečtení, je navíc spousta. A pokud "ten vysněný" neseženu hned teď, můžu na něj v klidu počkat nad jiným - momentálně (v knihovně) dostupnějším. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama