Velký knižní čtvrtek - Úprkem prk!

16. října 2015 v 20:43 | Dragilia |  Knihožralok
Miluju rozhodování se na poslední chvíli. Proto jsem o svém výletu na autorské čtení z knihy Mise Afganistán - Český chirurg v zemi lovců draků - věděla všehovšudy pár hodin. A toho, že jde vlastně o součást mnohem větší akce - Velkého knižního čtvrtku - jsem si všimla až na místě.

............................................................................................................................................................
blumilaiarajče.net


Přišly jsme naštěstí s dostatečným předstihem, takže jsem i se svou (ne)výškou měla výhled (téměř) na všechny hosty. Jsem ale hlava děravá, která si knížku na podpis jde koupit na poslední chvíli, takže oficiální zahájení jsem stejně nestihla. A při dobíhání od pultíku dokonce málem někoho smetla. Později se ale ukázalo, že jsem přece jen dobře udělala - zájem o zápisky z mise Lékařů bez hranic byl tak obrovský, že do skončení oficiální části se po nich jen zaprášilo.

Přes počáteční překvapení mě velmi potěšilo větší množství prezentovaných autorů. (Přece jen, čekala jsem jednoho.) Sice se kvůli tomu museli o tu hodinu a půl spravedlivě podělit, ale rozhodně to nebylo na škodu. Každému z nich se dostalo dostatku prostoru a já si díky tomu místo jedné knihy odnášela dvě a minimálně o dvou dalších vážně uvažuji do budoucna.

Jako první se nám představil Vladimír Ševela se svou knihou Český krtek v CIA. Ač jsem se původně (naivně) domnívala, že slovo krtek je odkazem na Milerova Krtečka, byla jsem velmi rychle vyvedena z omylu. Krtkem se v špionské hantýrce prý označuje agent, kterému se podařilo infiltrovat do tajné organizace nepřítele.

Tato kniha mapuje osudy Karla Köchnera - vlastně jediného úspěšného "krtka" ve službách KGB (ostatní zdroje z CIA byli podplacení Američani). Autor dle svých slov navíc nevycházel pouze z ústního vyprávění samotného Köchnera, ale získané informace konfrontoval i s jeho odtajněným spisem či svědectvími dalších lidí.

Druhý přišel na řadu Chris Priestly - jediný nečeský autor této besedy. Přes potenciální jazykovou bariéru ale neměl ani nejmenší potíž získat si publikum. A téměř k tomu ani nebylo třeba překladu. Jeho vyprávění o tom, jak krásná práce je strašit děti nebo komentář k odnesení nejmladšího účastníka besedy, který se začal vrtět hned po začátku předčítání z anglické verze Příšerných příběhů vánočních, byly skutečně kouzelné. Není se tedy divit, že i tato kniha měla více zájemců než prodejních výtisků. (Hádejte, kdo si ukořistil poslední…)

Tomáš Šebek začal svou řeč poměrně smutnou připomínkou. V době, kdy Misi Afganistán - Český chirurg v zemi lovců draků sepisoval, totiž netušil, že bude vlastně jakýmsi nekrologem projektu i některých jeho kolegů. Právě nemocnice, ve které tam působil, se totiž stala cílem amerického odstřelování. Vyhnul se však jakémukoli předjímání - podotkl pouze, že ho velmi zajímá výsledek nezávislého šetření, co bylo vlastně příčinou této nešťastné události.

Následné čtení o životě obyčejných lidí, který při svém pobytu viděl, se však už nesl na trochu pozitivnější notě. Ač popisoval i nepříjemné věci jako vyhladovělé psi, špínu, bídu, pracující děti, přece si našel místo i pro pár vtípků. A rozhodně ne nemístných. A proč má kniha vlastně podtitul Český chirurg v zemi lovců draků? Když člověk slyší o nejoblíbenější hračce tamních dětí (a kam všude se vyšplhají jen pro vidinu lepšího větru), ani se mu nediví.

Miloš Urban nám pak přiblížil zvláštní okolnosti vzniku svého Urbo Kune. Na tom, že byl napsán na požádání, by ještě nebylo nic tak neobvyklého. Ale pojmout dílo jako pokračování projektu studentů ČVUT? To už vzbuzuje mnohem větší dohady.

Dějištěm příběhu je totiž imaginární město, které měli v rámci svého studia vymyslet budoucí architekti. A protože jejich návrh měl téměř nulovou šanci na realizaci ve skutečném světě, proč mu ji nedopřát alespoň v tom literárním?

Jen u debaty o městě však rozhodně nezůstalo. Ke slovu se dostala i postava jeho tvůrce a hybatele dění v knize - záhadný milionář, který ač jsou jeho plány div ne všudypřítomné, za sebe nechává konat jiné.

V dlaší části promluvila trojice autorů - Prof. Miroslav Bárta, Martin Kovář a moderátorovi neunikl ani Otakar Foltýn, který se původně skrýval v publiku. Společně rozebírali třeba téma strachu - čeho se bojíme a proč, z čeho naopak obavy nemáme, ač by byly na místě. A skutečně by mě zajímalo, k jakému závěru v knize dospěli, když zkoumali příčiny války. Co tedy řeší Povaha změny? Svět kolem nás, v jeho nesmírné složitosti. Přesto stále pochopitelný.

Markéta Šichtářová a vzápětí i Vladimír Pikora (s nejmladším posluchačem programu v náručí) nám následně vyprávěli o svých finančních pohádkách Zlatý poklad. Jejich formou se snaží dětem přiblížit ekonomické strašáky dnešní doby a přitom jim je srozumitelně vysvětlit. Jak? Třeba příběhem, kde na Smolíčka pacholíčka nevybafnou jezinky, ani podomní prodejce, ale jakýsi finančník, kvůli kterému nebohý Smolíček podepíše kde co. Nesnaží se však jen děti vyděsit, ale i nalézt řešení. To v tomto případě přinese - jako už ve známé pohádce - jelen se zlatými parohy. No, nebylo snad odvěkou funkcí pohádek naučit děti rozumět světu "tam venku"?

Posledním hostem byl Martin Sodomka s knihou Jak si postavit dům. Jde o další díl v semiautobiografické sérii, kde nechává zvířátka znovu prožívat své životní zkušenosti. Krom pře nad vajíčky v Karlově mostě (no řekněte, jak by ptačí hrdinka mohla něco takového schvalovat) se ale čtenáři dočkají i reálných informací, co je k takové stavbě domu vlastně potřeba. Při jejím spaní prý autor volal projektantovi ještě častěji, než při samotném stavění. A na závěr na něj jeho paní prozradila, že když tvrdí, že při psaní a ilustrování trpí, skutečně to neříká, jen aby pobavil publikum.

Tímto skončila oficiální část. Davy se rozprchly dokoupit další knihy či ulovit autogramy a knihovna pomalu (ale jistě) začala utichat.

........................Líná huba - holé neštěstí aneb Kdo si o draka neřekne, ten ho nemá.........................
blumilaiarajče.net


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama