Knihy levně a legálně I - E-knihy zdarma

27. září 2015 v 12:12 | Dragilia |  Knihožralok
Ne vždy se poštěstí mít k dispozici spoustu hotovosti a zároveň naprostou volnost v rozhodování, za co ji utratit. Jindy je třeba sehnat (RYCHLE) povinnou četbu do školy. Co s tím, když se člověku příčí myšlenka na "nenápadně" upirátěnou knihu? Jde si v takové chvíli pomoci legálně?

No, kdyby to možné nebylo, asi vůbec nezačínám tenhle článek. :-D

Doufám, že o knihovnách se nemusím vůbec zmiňovat. (Ty v takové chvíli beru jako možnost první volby.) Ale co dělat, když ani kouzelná průkazka čtenáře nepomůže?

Těm, kterým se nepříčí četba zakódovaná do jedniček a nul, mohou pomoci e-knihy. A to nejen tím, že bývají obvykle o něco levnější než jejich papírové sestry. Knihkupci si totiž již stihli všimnout, že značná část čtenářů má proti e-písmenkům jistou averzi. A proto vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak ji zlomit. (A tyto pokusy jsou vše možné jen ne nepříjemné.)

Je libo e-knihy zdarma? Výpůjčky na měsíc?


Flexiknihy

Velmi příjemně mě překvapila šíře bezplatné nabídky… Spousta klasiky a povinné četby, Sherlock Holmes, slovníky, kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové, transkripce japonštiny do češtiny…

Ceny v "placené sekci" soudit zatím nemohu (v e-knihách se tolik nevyznám), ale líbila se mi možnost u některých titulů využít "výpůjčky na 31 dní", která je výrazně levnější. (A měsíc mi na jedno přečtení obvykle stačí.)

Ke stahování (i toho zdarma) je nutná registrace. Povinný je ale jen e-mail a zvolené heslo. Jimi se pak také člověk přihlašuje do "flexičtečky" kam mu přibývají získané tituly. Nabídka k jejímu stáhnutí je na webu na každém kroku. Vzhledem k dostupným variantám (pro Windows, Android a Apple) si ale nejsem jistá, jestli je kompatibilní i s normální čtečkou. Zato si ale poradí i s případnými doplňky titulů ve formě obrázků, kvízů či videí.

Palmknihy

Nabídka knih zdarma je tu ještě větší než na flexiknihách. Nemají sice pro ně viditelnou "speciální" záložku, v jednotlivých kategoriích jde ale snadno zvolit řazení podle ceny.

V klasické literatuře jsem (bohužel) našla o dost méně titulů z povinné literatury. Pokud by však někoho zajímaly speciality, které se probírají, ale obvykle nejsou vyžadovány k přečtení (jako třeba Dalimilova kronika, Newtonův mozek…), určitě si tu vybere.

O to víc oceňuju fantasy sekci. Ta je pro změnu mnohem bohatší. A i mé neodborné oko zde najde jména českých spisovatelů, která mu rozhodně nejsou neznámá. Seznam knížek, které by nebyly vůbec špatné, tak čítá už dost položek.

Jedinou (ale velkou) nevýhodu pro sebe spatřuju ve formátech. Většina knížek je dostupná jen v ePUB a kindle verzi. A jelikož nevlastním čtečku a ani neznám programy, které by mi umožnily takové knihy číst přímo v počítači, je pro mě většina nabídky bezpředmětná.

EBookEater

Tato stránka nabízí veškerý svůj sortiment zdarma. K jakémukoli stahování je však nutné se přihlásit - buď přes e-mail nebo facebook. Do vyplnění těchto údajů se člověk bohužel ani nedozví, v jakých formátech jsou knihy dostupné.

Z povinné četby jsem toho v nabídce příliš nenašla. Ale pokud by někoho zlákaly spíše probírané zajímavosti, jako třeba Cesta z království Českého do Benátek od Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, je na správném místě.

Stránka ale naštěstí nenabízí pouze českou a světovou klasiku. Čtenář si tu může najít třeba literaturu cizojazyčnou (nejčastěji anglickou, ale po jednom kousku jsem zahlédla i německou, španělskou a francouzskou). Nebo se tu třeba porozhlédnout po nových a neokoukaných tvůrcích. Do záložky "Vycházející hvězdy" jsou totiž umísťována díla, která serveru nabízejí sami autoři přes formulář na stránkách.

Tím EBookEater získává i další funkci - možnost propagace vlastního počinu. Umístění je bezplatné, ale zároveň bez nároku na jakýkoli honorář. Peníze dostane autor pouze v případě, že by se jeho tvorba některému z čtenářů zalíbila natolik, že by se rozhodl k dobrovolnému příspěvku.

Doplnění: Dle tohoto zdroje však neřeší práva překladatelů. (Část po podnadpisem "Není pirát jako pirát".) :-/

E-knihovna Městské knihovna v Praze

Sice jsem na začátku tvrdila, že se o knihovnách zmiňovat nebudu, ale… Neodolala jsem. Městská knihovna v Praze totiž krom tradičního vypůjčení fyzického výtisku nabízí i stáhnutí některých knih ve formě e-booku (formáty E-pub, kindle, pdf, PRC). A u děl s volnými autorskými právy (což povinná četba s dávno mrtvými autory splňuje) k tomu není nutná ani registrace.

Nabídka krásné literatury je velmi široká a pestrá. Krom povinné četby nabízí třeba komixy, Sherlocka Holmese, či knihy o První světové válce. Někteří významní čeští autoři (jako třeba Čapek, Němcová či Mácha) si dokonce vysloužili vlastní kategorii, kde jsou krom e-knih jejich děl dostupné i audioknihy či literatura o jejich životě.

Beletrií však nabídka nekončí. Knihovna dává přístup i k stařičkým "domácím rádcům" (Kdo by si nechtěl nechat poradit od Gutha Jarkovského.) nebo k odborným článkům.

Krom nabídek pro čtenáře se zde objevuje i možnost propagace pro spisovatele či poety. Mohou své dílo nabídnout knihovně přes formulář. Na rozdíl od EBookEater si ale knihovna vymiňuje možnost odmítnout nevyhovující texty.

V celém projektu jsem tak dokázala najít jen dvě drobné nevýhody - ne každá kniha je dostupná ve všech čtyřech formátech (E-pub, kindle, pdf, PRC) a celý systém je na první pohled poněkud nepřehledný.

A to je pro dnešek vše.

Příští díl o poškozených výtiscích očekávejte na konci října.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 27. září 2015 v 13:08 | Reagovat

Díky za tipy - to první určitě využiju!

2 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 27. září 2015 v 20:04 | Reagovat

[1]: Není vůbec zač. Těší mě, že to bude někomu k užitku. :-)

3 Lyra Lyra | E-mail | Web | 1. října 2015 v 22:55 | Reagovat

Velmi užitečný článek! Některé odkazy určitě využiji, děkuji za tip. :-)

4 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 2. října 2015 v 21:25 | Reagovat

[3]: :-) Ráda jsem byla užitečná.

5 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 18. října 2015 v 14:01 | Reagovat

Sice dávám přednost návštěvě knihovně a několikahodinovému vybírání tam, ale toto jistě není na škodu :) Je super, že jsi to takhle sepsala :)

6 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 18. října 2015 v 23:14 | Reagovat

[5]: Nad knihovny samozřejmě není. Ale ve chvílích, kdy člověk na poslední chvíli zjistí o nějaké povinné četbě, se hodí mít v záloze nějakou další alternativu. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama