Projekt - Přestaň se vymlouvat a piš!

31. ledna 2015 v 17:56 | Dragilia |  Psavcovo
Před nedávnem (tedy, on už to bude skoro měsíc) jsem se připojila k Lišákovu počinu, který má přes FB motivovat lidi k psaní... tím, že budou svůj úděl sdílet s dalšími stejně postiženými.
Projekt nese název FB výzva: román do roka a do dne. Jeho myšlenka se mi velmi líbila. Pro vlastní účel si ji ale trochu modifikuju. (Bez toho bych to snad ani nebyla já. :-§ )


Mým letošním cílem není napsat veledílo. Ani román. Vlastně ani knihu. Tak proč jsem se tam hrnula? Hodlám se totiž donutit k jedné strašné věci.

K dokončování.


Na disku se mi už delší dobu hromadí kratší i delší torza povídek, příběhů, bohové vědí, čeho ještě... které mají jedno společné. Nemají konec. Některé proto, že ještě nebyl vymyšlen. Mnohé z nich ale dokonce svůj imaginární závěr mají. Něco mi však brání ho dostat na papír. A myslím, že tušíte správně. Ukažme si na ně. Ukažme si na... Lenost, Vymlouvání se a Prokrastinaci.

Takže k potření těchto zrádných tetiček jsem se rozhodla (zne)užít právě této skupiny psavců. Protože co nejvíc donutí neochotnou Dragiliu makat? Představa, že na konci měsíce se bude vedle závratných čísel cizích přírůstků vyjímat ta její malá ošklivá nula.
Tím snad eliminuju i další nešvar - Sama sobě jsem už lezla na nervy s tím, jak pořád melu o psaní a přitom vůbec nepíšu.

Takže tímto si vyhlašuji projekt:

Přestaň se vymlouvat a piš!

Leden

Počet dní: 3
Počet textů: 2
Počet znaků: 7729

Poznámka:
Podle statistických údajů to zatím jako velký úspěch nevypadá. Přesto jsem svým způsobem spokojená. Leden, konec pololetí, dohánění restů... To nebývá ideálním čas pro psaní. Přesto jsem si na něj chvilku našla. I když jen malou.
Podařilo se mi navíc dokončit jeden rozepsaný text a nakousnout druhý. Při organizaci počítačového "šuplíku" jsem taky našla dvě už hotové povídky a vyhlásila pátrání po dvou načatých. Díky tomu věřím, že únor bude o něco plodnější.

Únor

Počet dní: 8
Počet textů: 2
Počet znaků: 19 589

Poznámka:
V únoru se mi sice nepodařilo dokončit ani jednu povídku, přesto jsem sama sebe potěšila. Jednak proto, že počet znaků už není pouze čtyřciferný, a druhak jsem si na psaní zvládla udělat víc času. A to je vidět nejen na textech, ale i na mé náladě. :-)
Práce na dvou povídkách současně mi až nečekaně sedla do noty. Hlavně díky tomu, že každá z nich je v úplně jiném duchu. A tak jsem si je přehazovala podle momentálního (ne)naložení. Objevila jsem snad jediné úskalí - ich-forma a er-forma se zaměřením na hlavní postavu nejsou z pohledu psaní zas tak rozdílné. Se čtením je to už horší. A zjistit po velmi plodném dni, že to člověk musí celé přepisovat, protože použil způsob z druhé povídky... K nezaplacení.

Březen

Počet dní: 2
Počet textů: 2
Počet znaků: 6036


Poznámka:
Pokud bych měla tenhle měsíc hodnotit jen podle počtu znaků, nevyšel by z toho vůbec dobře. Pokud ale uvážím všechny nepsavé povinnosti i radosti, boj s podlými bakterkami a dohánění restů za pět minut dvanáct... Mohu být na sebe hrdá, že jsem unikla té neúprosně se valící nule.
Samotné texty se však začaly rozrůstat (pro mě) až děsivým způsobem. Delší z nich si už zasloužil svoje místo na nástěnce, abych udržela charaktery vedlejších postav v načrtnutých rovinách. Zdá se tedy, že to možná nakonec nebude tak krátký a komorní příběh, na jaké jsem až dosud byla zvyklá. Ale kdo ví?

Duben

Počet dní: 3
Počet textů: 3
Počet znaků: 2836


Poznámka:
Tentokrát bilanci trochu zachraňují dvě básničky - verše holt na trpělivé čekání "až budu mít jednoho dne čas" nejsou. Jediným prozaickým textem se tak stal fejeton Zástupci v redakci pro soutěž na Triumvirátu. Přesto však tento měsíc nebyl zcela neplodný. Na nástěnku s poznámkami přibyl štos papírků a konečně jsem přišla na důvěryhodnou (nebo se tak zatím alespoň tváří) motivaci hlavního Zlouna. A přestože mi to naprosto znemožnilo můj plánovaný patetický konec, nějak mi to až překvapivě málo vadí.

Květen

Počet dní: 1
Počet textů: 1
Počet znaků: 510


Poznámka:
Zdá se, že květnovou bilanci zachraňuje jedna jediná básnička. Jiné povinnosti si holt nárokovaly můj čas a dokonce se i samy mezi sebou přestrkovaly o místo na slunci. Takže jsem vlastně velmi spokojená, že se tu neskví krásně kulatá nula.Rozhodně bych ale z tohoto "podměrečného" tříciferného čísla nechtěla udělat precedens.

Červen

Počet dní: 1
Počet textů: 1
Počet znaků: 1998

Poznámka:
Mno, na to, že tenhle projekt jsem začala primárně pro dokončování starých textů... Začínám nový. O kterém si ani nejsem jistá, jestli vlastně vím jak zkončí. S těmi rozpracovanými však můj mozek odmítá spolupracovat. Tak uvidím, co se z toho vyvine.

Červenec

Počet dní: 0
Počet textů: 0
Počet znaků: 0

Poznámka:
Právě nastal ten měsíc, kterého jsem se bála. Absolutní nula. Ale když to vezmu z druhé strany, vlastně to není zas tak špatné. Místo toho, abych příběhy psala jsem totiž jeden (půl roku pečlivě připravovaný) žila. A dle ohlasů nejsem jediná, která si ho neskutečně užila. :-)

Srpen

Počet dní: 3
Počet textů: 3
Počet znaků: 3551

Poznámka:
Po odmlce jsem se opět vrátila. Ale opět z dokončování nebylo nic. Naopak - do seznamu k dopsání mi přibyl další útržek. A aby toho nebylo málo, také si příliš nejsem jistá, kam bude poračovat... Jsem tragéd. Ale nesmírně mě to baví.

Září

Počet dní: 1
Počet textů: 1
Počet znaků: 315

Poznámka:
Tentokrát jsem svoje síly musela napnout úplně jinam. Stejně jsem ale nedokázala zcela zahálet a světlo světa spatřila jedna básnička. Svojí lítou saň jsem naštěstí i přes tohle drobné zdržení přemohla a tak mě ani nemusí trápit černé svědomí.

Říjen

Počet dní: 0
Počet textů: 0
Počet znaků: 0

Poznámka:
Huh... Vymlouvat se můžu leda na odborný text v rozsahu 1070 slov, který jsem měla zpracovat do školy... Ale vzhledem k tomu, co jsem se o měsíc později dozvěděla, si ani s tím nejsem jistá. Aneb - ani autor s dvěma tituly nezaručuje, že daný text není úplná blbost. A není nad přepisování práce kvůli nevhodným zdrojům.

Listopad

Počet dní: 3
Počet textů: 3
Počet znaků: 0

Poznámka:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragell Dragell | Web | 2. února 2015 v 14:43 | Reagovat

Že bych se taky přidala? Po novém roce jsem napsala dvě tři strany a ráda bych konečně dokončila něcovětšího. Tohle zní slibně a mtoivačně :)

2 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 2. února 2015 v 20:20 | Reagovat

[1]: Klidně. :-) S chutí do toho. :-)

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 7. února 2015 v 16:40 | Reagovat

Já bych měla dokončit podklady pro daně. Už je mám odevzdávat a vůbec se mi do toho nechce... :-D

4 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 7. února 2015 v 21:47 | Reagovat

[3]: Daně... To se vůbec nedivím. :-D

5 Van Vendy Van Vendy | Web | 29. března 2015 v 9:05 | Reagovat

[4]: Nojo, to je kapku jiný psaní. Jinak mě zaujala ta výzva do roka a do dne román. To se přece nedá jen tak naprogramovat... jako nápad sice dobrý, ale takové věci jsou také intuitivní.
I když někteří spisovatelé tvrdí, že opravdu musí každý den psát, několik stránek, i když to pak přeberou a přepíšou, ale nesmí vynechat. Já tomu zas tolik nerozumím, píšu většinou jen když mám chuť, ale zase - nejsem spisovatel, žejo. Ani si na post spisovatele nedělám nároky... :-D
Ale tobě přeju, ať se daří. Ostatně, už jsem četla tvou povídku o Netvorovi, palec nahoru! :-)

6 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 31. března 2015 v 16:58 | Reagovat

[5]: V tomhle asi hodně záleží na tom, v jakém stavu vývoje je daný příběh. Když mám vymyšleno, kam ho v danou chvíli chci směřovat, jde vlastně jen o to si na něj skutečně ten čas udělat, sednout si a psát.
Na straně druhé, asi by bylo zbytečné chodit každodenně hypnotizovat kurzor na bílé stránce bez nejmenšího tušení, co se má stát.

Z toho důvodu jsem to vlastně pojala spíše jako takové připomínání, že by bylo fajn za ten měsíc alespoň něco napsat. Když ale není nálada, nebo čas, přes koleno to nelámu. :-)

I když, musím se přiznat, že v době, kdy jsem k psaní skutečně zasedala (s nápadem) denně, můj mozek si na to zvykl natolik, že se kolem mě nemohl mihnout jakýkoli námět, aniž by byl zpracován. Musela jsem si pak dávat extrémní pozor i na to, jaké filmy sleduju. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama