Sabriel

4. listopadu 2011 v 21:56 | Dragi |  Knižní upoutávky

Garth Nix

Ač Ancelstierre a Staré království dělí jenom starobylá Zeď, tyhle dvě země mají společného jen pramálo. Zatímco na jihu v Ancelstierre lidé jezdí autobusy a posílají dcery do internátních škol, sever ovládají kouzla. A ne vše, co tam zemřelo, také chce mrtvým zůstat...
Hlavní hrdinka Sabriel se narodila ve Starém království. Jenže už jako malou holčičku ji její otec odnesl do Ancelstierre. Pravděpodobně proto, aby ji uchránil před svými nepřáteli, kterých má na opačné straně Zdi víc než dost.
Dívka tedy vyrůstá pod dohledem vychovatelek "školy pro slečny z lepších rodin". Otec jí ale často navštěvuje a vyučuje ji. Společně s ním Sabriel okusí chladné vody Smrti a dozví se o Mrtvích víc, než by jí bylo milé. Je však nutné, aby to věděla. Jako jediná dcera Abhorsena bude muset jednoho dne pokračovat v jeho dílu a vše, co nepatří do Života navracet Smrti.
Konec této idyly na sebe ale nenechá dlouho čekat. Abhorsen je mrtev, nebo alespoň uvězněn ve Smrti. A teď vše záleží jen na Sabriel.
Dívka nehodlá smířit s tím, že by svého tatínka už nikdy neviděla. Rozhodne se tedy vydat do Starého království a najít způsob, jak ho dostat zpět. A to přesto, že má skutečně jen velmi mlhavou představu o tom, co by měla dělat.
Už první den za Zdí dívce dokáže, že její představy o světě i o vlastních schopnostech, se od reality dosti liší. A z odvážné záchranné výpravy se v první chvíli stává zoufalý úprk do bezpečí...
Naštěstí si potom najde celkem spolehlivého, přestože trochu netypického průvodce - sarkastického koucora Macka. Ani on však není tím, čím se na první pohled zdá...
  • Jak si Sabriel poradí s místem, kde magie žije vlastním životem?
  • Dokáže splnit, co si předsevzala?
  • Nebo bude muset přijmout úlohu nové Abhorsenky?
  • A kdo, nebo co, má tohle všechno na svědomí?

Hodnocení:
Knížka mě už na první pohled uchvátila obálkou a po přečtení mohu říct, že rozhodně nezklamala. Místy až hororový příběh měl spád, ale zároveň neplynul tak rychle, abych se v něm ztrácela. A vysvětlení všech aspektů magie, které byly třeba pro pochopení příběhu, jsem dostala včas a srozumitelnou formou. A postavy mi byly sympatické, přestože mi Sabriel občas přišla trochu moc naivní.

Co mi ale na knížce trochu vadilo, byly vnitřní ilustrace. Dětské kresby rybiček a chobotniček (ilustrace k putování Sabriel a Macka po moři) mi k děsivému příběhu moc neseděly.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama