MINISÉRIE Desáté království

31. března 2011 v 21:13 | Dragi |  Filmové upoutávky

Poetický příběh o strachu z lásky, kouzlech a pravdě,
ale zároveň i o předsudcích, aroganci a nesnášenlivosti.

Autor předlohy: Simon Moor
Žánr: Fantasy dobrodružné komediální drama
Země: Německo / Velká Británie / USA
Rok: 2000
Délka: 417 min
Režie: Herbert Wise a David Carson


Představte si, že bratři Grimové své pohádky nečerpali pouze z lidové slovesnosti, ale že nalezli zemi, kde se skutečně staly. Dnes jsou však příběhy, jako ten o Popelce, Sněhurce či Rapunzele, už jen dávnou historií. A na zlaté časy, kdy dobro žilo šťastně až do smrti, se může jen s láskou vzpomínat.
Na trůn Čtvrtého království má právě usednout princ Václav - vnuk legendární královny Sněhurky. Avšak jeho nevlastní matka svými intrikami a kouzly způsobí, že si princ vymění podobu s jejím psem. A to je teprve začátek ďábelského plánu, kterým hodlá získat víc než jedno z Devíti království. Václav se ale nedá tak snadno zastavit a v psí podobě jí uteče. S pomocí kouzelného zrcadla se tak dostane na zcela neznámí místo - do reálného New Yorku.
Jeho příchod obrátí naruby dosud nudný život servírky Veroniky a jejího otce Tondy. Kvůli zásahům královniných pochopů musí ti dva dokonce utéct do pohádkové říše. A tam se jich ujme velmi podivný průvodce - Vlk.
Tento ztřeštěný muž sice původně přísahal věrnost Zlé královně, avšak při prvním setkání se bláznivě zamiloval do Veroniky a teď se jí všemožnými způsoby snaží dokázat svou lásku. Jaký div, že dívka tomuto podivínovi, navíc s velmi problematickou minulostí, zpočátku vůbec nevěří...

Desáté království mě okouzlilo svou mnohovrstevnatostí. Při prvním shlédnutí jsem viděla jen hezkou pohádku, ve které dobro nakonec jistě zvítězí nad zlem. Když jsem se ale k příběhu vrátila po několika letech, nestačila jsem se divit. Najednou jsem si všímala spousty odkazů a náznaků, které bych v pohádce nikdy nečekala. Koho by třeba napadlo, že neviditené boty mohou způsobovat závislost? A co všechno je ochotný udělat člověk, aby je získal zpátky?

Příběh sice čerpá z nejrůznějších pohádek, ale rozhodně je jen bezduše nekopíruje. Naopak, v neobvyklých souvislostech jim dává zcela nový rozměr a ukazuje postavy v jiném světle.

Někdy si říkám, přoč jsem jí otevřela.
Vždyť jsem věděla, že je zlá.
Samozřejmě, že jsem věděla, že je zlá.

Navíc Desáté království rozhodně nestaví pouze na tom, že provede hrdiny několika pohádkami a divák se nějak zabaví. Nenásilně do děje přidává i své prvky, které někdy mají k příběhům pro malé děti poměrně daleko...

Hlavní hrdinka Veronika v průběhu příběhuprojde zajímavým vývojem. Z uzavřené dívky, která svým nepřátelským postojem od sebe všechny odháněla, se z ní stává celkem příjemná společnice. Díky setkání s nejrůznějšími postavami totiž postupně poznala nejen pohádkovou zemi, ale hlavně sama sebe. A toto dobrodružství ji konečně donutilo si uvědomit, co je pro ni důležité.

Celý příběh si ale pro sebe nakonec ukradla postava Vlka. Velkou zásluhu na tom má jeho představitel - Scot Cohen, protože směs divoké nespoutanosti a šílené ztřeštěnosti, které mu do vínku namíchal, funguje naprosto dokonale.

Navíc Vlk může být vše, jenom ne nudný a obyčejný. Jeho osobnost je natolik rozpolcená, že jsem si do poslední chvíle nebyla jistá, jestli je jen roztomilým smolařem, kterého všichni neprávem mají za "toho zlého", nebo naopak tak úskočným a podlým padouchem, od kterého by nikdo zradu ani nečekal.

Kuřeti bych neublížil!
Ani máslo by se mi na jazyku nerozpustilo...
Dobrá, samozřejmě, že by se rozpustilo...
Ale velice pomalu....

Samozřejmě, i tato minisérie má svá slabá místa. Například troly. Jejich masky jsou sice propracované a herci za nimi nejsou vůbec k poznání, ale po celou dobu působí lehce umělohmotně. A kýčovitost Hubičkova, přestože do příběhu jednoznačně pasovala, mi už po velmi krátké době začala lézt krkem. Naštěstí ho hrdinové včas opustili a já mohla opět s chutí sledovat jejich eskapády.

Proto za sebe můžu říct, že se mi tahle "pohádka" jednoznačně líbila. A jsem zvědavá, co mi přinese, až se na ní za pár let podívám znovu. Už teď jsem si totiž jistá, že neodolám pokušení a do Desátého království jistě ještě nakouknu.

Jen škoda, že plánované pokračování - House of wolves, nebylo nikdy natočeno. Přestože fanoušci podepisovali petice jako o závod, svolilo studio pouze k nízkorozpočtové verzi - tedy s "levnějšími" herci a s minimem efektů. A po pravdě, celkem chápu, že s tím nemohl autor souhlasit.

Mimochodem, víte, kolik chodů by měla mít správná romantická večeře pro dva?

Verdikt: 95%

obrazek

Pohádky nikdy nemusí zrtrácet svoje kouzla...

obrazek

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama