Baltazarovy Vánoce: Probuzení

30. prosince 2010 v 12:00 | Dragi |  Šlechtičny
Okolo třetí hodiny ho probudily čísi kroky. "Co se...?" začal. Ale ihned ho umlčela její ruka.
"Pssst! Ať je nevzbudíš!" zašeptala.
Když se vyprostil z obětí všech dětiček, konečně zjistil, co se to tu děje. Elizabeth s Margaret odnášely ty malé uličníky do postýlek.
"Můžeš zatím připravit támhlety madrace," ukázala mu dívka pod okno na hromadu žíněnek.

Po chvíli už kráčely nočním městem. Liliana ještě sladce spala v Elizině náručí. Skoro se až divil, že ji mráz už dávno neprobudil... "Elizabeth?"
"Ano?"
"Můžu se tě na něco zeptat?"
"Jasně," otočila se na něj.
"No. Kdo byly ty děti? Ty, které nejdřív stály za oknem." Smutně pokývala hlavou. "Jestli mi to nechceš říct, pochopím to."
"Ale ne. Vysvětlím ti to. Jenom. Nevím kde začít. Asi mi nezbyde, než říct všechno."
"Neboj, máme čas."
"Před pár lety, pěti, jestli si to dobře pamatuju, měl Kerinkton sirotčince dva. Jeden vedla Margaret a druhý paní Sterigonová. Jenže když umřela, její děti neměly nejmenší chuť pokračovat v jejím díle. Sirotčinec zrušily a budovu se pokusily prodat. Vidíš? Támhle, ten šedivý dům. Už se skoro rozpadá. Nikdo tady neměl ty peníze, co za něj chtěly. A nikdo z většího města se zase nehodlala odstěhovat do téhle divočiny."
"Ale. Já myslel. Nemuseli noví majitelé sehnat pro ty děti nový domov?"
"Oficiálně ano. Jenže oni prostě prohlásili, že je předávají sirotčinci paní Margaret. To, že se tam vešla slabá polovina už nikdo neřešil."
"Proč jste si nešli stěžovat?"
"Syn paní Sterigonové pracuje na ministerstvu. Za normálních okolností by sem přijela kontrola, aby si ověřila, že je o děti dobře postaráno. Ale on, jak se zdá, má velmi vlivné styky."
"A proč paní Margaret nepožádala ěsto o nějaké peníze? Potom by mohla přeci sirotčinec rozšířit a."
"Ale vždyť ona žádala! Dokonce několikrát! Jenže ani radnice si nemůže dovolit poskytnout tolik peněz."
"Cože?"
"No ano. Ač se to nezdá, Kerinkton patří mezi ty chudší města. Poběž! Něco ti ukážu!" vykřikla a tryskem mu zmizela v temné uličce. Měl co dělat, aby jí vůbec dohonil. A to ona ještě nesla svojí sestřičku!
"Řekni mi, co vidíš?"
"Ruiny?"
Smutně se usmála. "Ještě před rokem tu sídlila škola. Kerinktonská umělecká. Vždycky jsem na ni chtěla chodit. A loni se mi konečně splnil sen, vzali mě."
"Trochu tě nestíhám."
"Jenže přijela inspekce. A sám vidíš, že učit se v téhle rozvalině hraničí se sebevraždou. Zavřeli ji. Nebýt toho dopisu z Bradavic, vážně nevím, kam bych se poděla. Město totiž jen tak nezíská finance potřebné k její opravě."
"Kolik to dělá?"
"Nejmíň půl milionu liber. To jest sto dvacet šest tisíc padesát galeonů, sedm srpců a čtyři svrčky."
"To si spočítala z hlavy?"
"Ne," zavrtěla hlavou, "počítala jsem to už mnohokrát."

Mlčky kráčeli k domovu. Přede dveřmi ho však zastavila. "Co se děje?"
"Přeci tam nemůžeme takhle vtrhnout! Vyplašili bychom Santu!"
"Copak ty na něj pořád ještě věříš?" podivil se její naivitě.
"Věřím, nevěřím... Do toho dopisu pro mě i čarodějky a kouzelníci patřili jen do pohádek. A když existují draci, hypogrifové, vlkodlaci... Proč by vánoční dárky nemohl vozit Santa na saních tažených kouzelnými létajícími soby?" "Protože to tak prostě není!"
"Copak ty si ho někdy viděl? Mluvil si s ním a on ti prozradil, jak to s těmi Vánocemi ve skutečnosti chodí? Jsi kouzelník! Zrovna ty bys měl nejlépe vědět, že mnohé věci nemají logické vysvětlení a přeci to neznamená, že nejsou!"
"Jako malý děcko!"
"Zkusil si ty vůbec někdy v něco věřit?"
"Ne," zalhal. Jako už tolikrát. Kdysi totiž skutečně doufal a snil, jako všichni ostatní. Ale ten den, který ho do dneška straší ve snech, se v něm něco zlomilo. A on prohlédl. Žádné zázraky, žádné dobré konce! Nic takového! Jen zloba, zášť a hněv vládnou světu. A pokud nechce, aby ho smetly, musí přijmout jejich hodnoty...
"Už ti někdo řekl, že jsi mizerný lhář?" usmívala se na něj. "Máš srdce, ikdyž se všem kolem sebe snažíš dokázat pravý opak. A až jednou najdeš odvahu ukázat světu, jaký je ve skutečnosti Blatazar Malfoy, všichni padnou na zadek."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama